cs | en

Vyhledávání

mail-ico.pngtwitter-ico.pngfacebook-ico.png


Archív aktualit

Nová kniha J. Ptáčkové o tibetských pastevcích
16.11.2020

Sinotibetanistka Jarmila Ptáčková je autorkou nové knihy Exile from the Grasslands: Tibetan Herders and Chinese Development Projects (Seattle: University of Washington Press). Na základě výzkumu pokrývajícího více než jedno desetiletí dokumentuje významné procesy, které se odehrávají do značné míry mimo pozornost vnějšího světa. 2020.

O. Klimeš na Radiu Wave o situaci v Xinjiangu
10.11.2020

Ondřej Klimeš poskytl rozhovor Radiu Wave o situaci v Xinjiangu, k poslechu zde.

P. Hons o epidemii koronaviru v Indii
3.11.2020

Jak se jedna z nejlidnatějších zemí světa vypořádává s Covidem 19? Jaké jsou dopady plynoucí z lockdownu? A jsou patrné nějaké rozdíly mezi městy a venkovem? Přečtěte si rozhovor s indologem Pavlem Honsem zde.

Job opening – Head Librarian
24.10.2020

We are seeking an experienced and motivated individual to serve as Head Librarian of our 300,000+ volume library based in Prague, Czech Republic. Primary duties: oversee day-to-day operations of the library, supervise cataloguing and retro-cataloguing of the library holdings, monitor new acquisitions, and identify and manage special collections. Deadline November 8, 2020. For more information and to apply see here.

Recenze knihy B. Ostřanského v "Terrorism and Political Violence"
14.10.2020

Časopis "Terrorism and Political Violence" (Routledge) publikoval recenzi na knihu Bronislava Ostřanského "The Jihadist Preachers of the End Times".

J. Ptáčková o poznávání Tibetu a asijské kultury
10.10.2020

Přečtěte si článek o snahách tibetanistky a sinoložky Jarmily Ptáčkové zpřístupnit veřejnosti nejrůznější aspekty tibetanistiky či asijské kultury obecně. Více zde.

B.Ostřanský na ArabFestu v Plzni
8.10.2020

Zveme vás na veřejnou přednášku Bronislava Ostřanského „Až slunce bude svinuto, až hvězdy pohasnou“, která se uskuteční v rámci ArabFestu v Plzni dne 19.10.2020. Vzhledem ke stávajícím okolnostem bude komorní (ovšem zároveň bude vysílána živě na FB profilu pořadatele), pro registraci a k bližším informacím zde.

 

J. Madaio's article in the "Contemplative Studies and Hinduism" (Routledge)
8.10.2020

Dr. James Madaio's article "The Instability of Non-Dual Knowing: Post-gnosis sādhana in Vidyāraṇya’s Advaita Vedānta" has been published in the volume Contemplative Studies and Hinduism (Routledge) edited by Purushottama Bilimoria and Rita Sherma. Available here.

Pluralism and Plurality in Classical and Contemporary India
1.10.2020

Ve dnech 18-19. září 2020 zorganizoval James Madaio virtuální mezinárodní konferenci Pluralism and Plurality in Classical and Contemporary India, které se zúčastnila řada významných zahraničních odborníků mimo jiné z téchto univerzit: University of Oxford, University of Hawaii, University of Virginia, University of Cambridge, University of California, University of Manchester.

Islámská čítanka: studijní antologie arabského islámského písemnictví
22.9.2020

Islámská čítanka. Studijní antologie arabského islámského písemnictví

Islámská čítanka: studijní antologie arabského islámského písemnictví je didaktickou příručkou, která na souboru reprezentativních a paralelně dvoujazyčných příkladů (zrcadlově česky a arabsky) představuje klíčové žánry i tematické segmenty této náboženské literatury. Více zde.

L. Drechselová na workshopu "Memory as a dialogue?"
21.9.2020

Lucie Drechselová vystoupila 11. září 2020 na mezinárodním on-line workshopu "Memory as a dialogue?" s příspěvkem "Memories of the Mobilized Youth: a Gendered Perspective", který mapuje problematiku v Turecku. Program workshopu zde.

Mluvte čínsky hezky - seminář
18.9.2020

Hana Třísková uspořádala 10. září 2020 seminář „Nové didaktické metody pro výuku hovorové čínštiny“. Představila svoji prozodickou transkripci CHIPROT a tzv. "minimoduly". Též avizovala svoji chystanou publikaci Mluvte čínsky hezky: prozodie hovorové čínštiny (Academia, 2021, v tisku). Účastníky byli zejména pedagogové vyučující čínštinu, přišli i studenti sinologických oborů.

O. Klimeš publikoval v periodiku Klub Jagielloński
11.9.2020

Ondřej Klimeš publikoval článek o politice v Xinjiangu v polském periodiku Klub Jagielloński. Anglická verze.

Článek o koronavirové situaci v Íránu
2.9.2020

Kevin L. Schwartz publikoval spolu s Olmem Gölzem (University of Freiburg) v MERIP článek "Going to War with the Coronavirus and Maintaining the State of Resistance in Iran", v němž tvrdí, že reakce vlády na pandemii odhalila klíčový aspekt její ideologie, totiž obraz života v Íránu coby neustálého boje a jednoty tváří tvář novým krizím a hrozbám.

Prof. Zbigniew Słupski (1934–2020)
2.9.2020

S lítostí oznamujeme, že dne 6. srpna zemřel Zbigniew Słupski, významný český a polský sinolog, profesor Varšavské univerzity a bývalý pracovník Orientálního ústavu.

Přednáška B. Ostřanského "Apokalyptika v propagandě ISIS" v Městské knihovně
1.9.2020

Zveme Vás na veřejnou přednášku Bronislava Ostřanského na téma "Apokalyptika v propagandě ISIS", která se uskuteční 15. září v 19:00-20:30 v Městské knihovně Praha na Mariánském náměstí. Bližší informace zde:

Nová kniha L. Drechselové
28.8.2020

Nová kniha L. Drechselové

Lucie Drechslerová vydala novou knihu. „Local Power and Female Political Pathways in Turkey. Cycles of Exclusion“. Věnuje se zastoupení žen na tureckých radnicích, čerpá z 200 rozhovorů s tureckými a kurdskými političkami. Ukazuje nejen strukturální nerovnosti a dopad společenského obrazu ženství na politickou aktivitu žen, ale také strategie, díky kterým se političkám i přesto daří prosazovat se uvnitř politických stran a kariérně růst.

Nový článek T. Dluhošové v European Journal of East Asian Studies
28.8.2020

Táňa Dluhošová publikovala v European Journal of East Asian Studies svůj článek, který vznikl s využitím biografické databáze TBIO. Dluhošová, Táňa. "Marital Networks and Portfolios of Prestige", European Journal of East Asian Studies 19, 1 (2020): 124-160.

Prof. Jaroslav Oliverius (1933–2020)
20.8.2020

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 13. srpna zemřel prof. Jaroslav Oliverius, profesor Karlovy univerzity a přední český arabista a hebraista. Více zde.