cs | en

Vyhledávání

mail-ico.pngtwitter-ico.pngfacebook-ico.png


Archív aktualit

Job opening – Head Librarian
24.9.2020

We are seeking an experienced and motivated individual to serve as Head Librarian of our 300,000+ volume library based in Prague, Czech Republic. Primary duties: oversee day-to-day operations of the library, supervise cataloguing and retro-cataloguing of the library holdings, monitor new acquisitions, and identify and manage special collections. Deadline November 8, 2020. For more information and to apply see here.

Islámská čítanka: studijní antologie arabského islámského písemnictví
22.9.2020

Islámská čítanka. Studijní antologie arabského islámského písemnictví

Islámská čítanka: studijní antologie arabského islámského písemnictví je didaktickou příručkou, která na souboru reprezentativních a paralelně dvoujazyčných příkladů (zrcadlově česky a arabsky) představuje klíčové žánry i tematické segmenty této náboženské literatury. Více zde.

L. Drechselová na workshopu "Memory as a dialogue?"
21.9.2020

Lucie Drechselová vystoupila 11. září 2020 na mezinárodním on-line workshopu "Memory as a dialogue?" s příspěvkem "Memories of the Mobilized Youth: a Gendered Perspective", který mapuje problematiku v Turecku. Program workshopu zde.

Mluvte čínsky hezky - seminář
18.9.2020

Hana Třísková uspořádala 10. září 2020 seminář „Nové didaktické metody pro výuku hovorové čínštiny“. Představila svoji prozodickou transkripci CHIPROT a tzv. "minimoduly". Též avizovala svoji chystanou publikaci Mluvte čínsky hezky: prozodie hovorové čínštiny (Academia, 2021, v tisku). Účastníky byli zejména pedagogové vyučující čínštinu, přišli i studenti sinologických oborů.

O. Klimeš publikoval v periodiku Klub Jagielloński
11.9.2020

Ondřej Klimeš publikoval článek o politice v Xinjiangu v polském periodiku Klub Jagielloński. Anglická verze.

Článek o koronavirové situaci v Íránu
2.9.2020

Kevin L. Schwartz publikoval spolu s Olmem Gölzem (University of Freiburg) v MERIP článek "Going to War with the Coronavirus and Maintaining the State of Resistance in Iran", v němž tvrdí, že reakce vlády na pandemii odhalila klíčový aspekt její ideologie, totiž obraz života v Íránu coby neustálého boje a jednoty tváří tvář novým krizím a hrozbám.

Prof. Zbigniew Słupski (1934–2020)
2.9.2020

S lítostí oznamujeme, že dne 6. srpna zemřel Zbigniew Słupski, významný český a polský sinolog, profesor Varšavské univerzity a bývalý pracovník Orientálního ústavu.

Přednáška B. Ostřanského "Apokalyptika v propagandě ISIS" v Městské knihovně
1.9.2020

Zveme Vás na veřejnou přednášku Bronislava Ostřanského na téma "Apokalyptika v propagandě ISIS", která se uskuteční 15. září v 19:00-20:30 v Městské knihovně Praha na Mariánském náměstí. Bližší informace zde:

Nová kniha L. Drechselové
28.8.2020

Nová kniha L. Drechselové

Lucie Drechslerová vydala novou knihu. „Local Power and Female Political Pathways in Turkey. Cycles of Exclusion“. Věnuje se zastoupení žen na tureckých radnicích, čerpá z 200 rozhovorů s tureckými a kurdskými političkami. Ukazuje nejen strukturální nerovnosti a dopad společenského obrazu ženství na politickou aktivitu žen, ale také strategie, díky kterým se političkám i přesto daří prosazovat se uvnitř politických stran a kariérně růst.

Nový článek T. Dluhošové v European Journal of East Asian Studies
28.8.2020

Táňa Dluhošová publikovala v European Journal of East Asian Studies svůj článek, který vznikl s využitím biografické databáze TBIO. Dluhošová, Táňa. "Marital Networks and Portfolios of Prestige", European Journal of East Asian Studies 19, 1 (2020): 124-160.

Prof. Jaroslav Oliverius (1933–2020)
20.8.2020

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 13. srpna zemřel prof. Jaroslav Oliverius, profesor Karlovy univerzity a přední český arabista a hebraista. Více zde.

Návštěva předsedkyně Akademie věd ČR
10.8.2020

Na konci června navštívila Orientální ústav předsedkyně AV ČR, prof. Eva Zažímalová. Byly jí prezentovány nejen některé z posledních publikací, ale také různé vzácné knihovní fondy a vybrané projekty mezinárodní spolupráce. Více ve fotoreportáži.

O. Klimeš pro Deník Referendum o otázce genocidy Ujgurů v Sin-ťiangu
10.8.2020

Ondřej Klimeš publikoval článek pro Deník Referendum o otázce genocidy Ujgurů v Sin-ťiangu. Článek zde.

Článek T. Petrů o významném indonesistovi Harrym J. Bendovi
31.7.2020

Tomáš Petrů publikoval v Journal of the Malaysian Branch of the Royal Asiatic Society (JMBRAS) článek o životě a díle Harryho J. Bendy (1919-1971), významného indonesisty a klíčové osobnosti studií Jihovýchodní Asie na Yale a v Singapuru v 60. letech původem z Československa. Více zde.

Konec chudoby v Číně - článek J. Ptáčkové o východotibetských pastevcích
31.7.2020

Jarmila Ptáčková publikovala v časopise Vesmír článek o tom, jak problematicky autoritářská čínská vláda uskutečňuje rozvojovou politiku, modernizaci a boj s chudobou ve venkovských oblastech západní Číny. Více zde.

Nový článek G. Cabras o ohroženém jazyce Wutun
27.7.2020

Nový článek G. Cabras o ohroženém jazyce Wutun

Giulia Cabras vydala článek "Northwest Mandarin, Standard Chinese, and Tibetan elements in Wutun lexicon" v International Journal of Chinese Linguistics.

Vyšel Nový Orient!
27.7.2020

Vyšel Nový Orient!

Vyšlo další číslo našeho časopisu Nový Orient. Více zde.

Nový článek P. Honse v časopise Studia Orientalia Slovaca
14.7.2020

Pavel Hons publikoval v časopise Studia Orientalia Slovaca článek mapující rozdíly mezi emancipačními strategiemi tří nejvýznaměnjších dalitských kast v Tamilnádu. Více zde.

J. Ptáčková na Aktuálně.cz k narozeninám 14. dalajlamy
9.7.2020

Jarmila Ptáčková se na Aktuálně.cz u příležitosti 85. narozenin 14. dalajlamy zamýšlí nad minulostí, současností a budoucností Tibetu a úřadu dalajlamy. Čtěte zde.