cs | en

Vyhledávání

mail-ico.pngtwitter-ico.pngfacebook-ico.png


Archív aktualit

T. Petrů na Radiu Proglass o sebevražedném útoku na Sulawesi
30.3.2021

Indonesista Tomáš Petrů komentoval na rozhlasové stanici Radio Proglas události v Indonésii spojené se sebevražedných útokem islamistů na kostel během Květné neděle v indonéském městě Makassar na ostrově Sulawesi. K poslechu zde.

O. Beránek uspěl ve volbách do Akademické rady AV ČR
30.3.2021

Dr. Ondřej Beránek uspěl ve volbách do Akademické rady AV ČR. Upřímně mu gratulujeme k jeho nové, významné, pozici. V souvislosti se zvolením do Akademické rady rezignoval, dle stávající legislativy, na funkci ředitele a vedením Orientálního ústavu AV ČR byl pověřen Dr. Bronislav Ostřanský.

V. Liščák přispěl do sborníku Place Names and Migration Proceedings of the Symposium in Vienna, 6–8 November 2019
22.3.2021

Vladimír Liščák přispěl svým článkem „Han immigration to Taiwan since the 17th century and changes in place names“ do sborníku Dollimore, Allison & Jordan, Peter (eds.): Place Names and Migration Proceedings of the Symposium in Vienna, 6–8 November 2019. Hamburg: Verlag Dr. Kovač 2021.

OÚ vítá nového kolegu
15.3.2021

OÚ vítá nového kolegu do oddělení jižní Asie. Dr. Thomas Loy (Ph.D. z Humboldtovy Univerzity v Berlíně) se věnuje střední Asii, tádžičtině, orální historii a dějinám Židů v této oblasti.

OÚ vítá novou kolegyni
15.3.2021

Dr. Sarah Tynen (Ph.D. z University of Colorado Boulder) přichází jako nová posila do týmu oddělení východní Asie. Zabývá se migrací, nacionalismem a etnickými konflikty v Číně a postsovětských státech střední Asie.

Nová kniha J. Holby o buddhistickém myšlení
16.2.2021

Vyšla nová kniha Jiřího Holby Kauzalita v buddhistickém myšlení (OIKOYMENH ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR, 2020).

Prof. PhDr. Josef Kolmaš, DrSc. (1933–2021)
11.2.2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 9.2.2021 ve věku 87 let zemřel přední český sinolog a tibetolog, bývalý ředitel Orientálního ústavu AV ČR (1994–2002) a emeritní profesor Masarykovy univerzity v Brně, prof. Josef Kolmaš.

Ondřej Klimeš poskytl vyjádření pro článek Aktuálně.cz
2.2.2021

Ondřej Klimeš poskytl vyjádření pro článek publikovaný na webu Aktuálně.cz. Více zde.

T. Petrů spolueditorem suplementa Archivu orientálního
2.2.2021

T. Petrů spolueditorem suplementa Archivu orientálního

Vyšlo 12. Suplementum Archivu orientálního s názvem Imaginaries and Historiographies of Contested Regions: Transforming Centers and Peripheries in Asian and Middle Eastern Contexts, jehož spolueditorem je indonesista Tomáš Petrů. Na publikaci se podíleli další tři vědečtí pracovníci OÚ a badatelé z Institutu pro sociální antropologii Rakouské akademie věd.Více zde.

J. Madaio přispěl do sborníku Swami Vivekananda: His Life, Legacy, and Liberative Ethics
28.1.2021

James Madaio přispěl svou kapitolou "Neglected Advaitas: The Genealogy of Swami Vivekananda’s Cosmopolitan Theology" do nové publikace Swami Vivekananda: His Life, Legacy, and Liberative Ethics (Lexington Books / Rowman & Littlefield).

G. Šabasevičiūtė v rozhovoru na Radiu Wave k výročí arabského jara a situaci v Tunisku a Egyptě
28.1.2021

G. Šabasevičiūtė hovořila na Radiu Wave spolu s politoložkou Terezou Jermanovou k výročí arabského jara o současné situaci v Tunisku a Egyptě. Více zde.

S. Alivernini spolueditorem publikace Economic Complexity in the Ancient Near East. Management of Resources and Taxation
18.1.2021

S. Alivernini spolueditorem publikace Economic Complexity in the Ancient Near East. Management of Resources and Taxation

Sergio Alivernini a Jana Mynářová (FF UK) společně editovali publikaci Economic Complexity in the Ancient Near East. Management of Resources and Taxation (Third – Second millennium BC), která představuje výsledky tříletého projektu financovaného Grantovou agenturou ČR. Devatenáct esejí shromážděných v tomto svazku objasňuje vznik, přenos a interakci ekonomických struktur, stejně jako management zdrojů v čase a prostoru.

Jan Karlach o "konci chudoby" v ČLR
7.1.2021

V Deníku N vyšel velký rozhovor s Janem Karlachem o rétorice Komunistické strany Číny ohledně konce chudoby v ČLR a dopadech souvisejících politik a opatření na každodenní život obyvatel Iské autonomní prefektury Liang-šan. Více zde.

O. Klimeš spoluautorem článku v Society and Space
16.12.2020

Profesorka Newcastle University Jo Smith Finley a Ondřej Klimeš publikovali společný článek pro zvláštní vydání časopisu Society and Space na téma Surveillance and Repression of Muslim Minorities: Xinjiang and Beyond.

Kolektivní monografie o kulturní diplomacii ČLR
7.12.2020

Kolektivní monografie o kulturní diplomacii ČLR

Pracovníci Orientálního ústavu spolu s externími kolegy publikovali kolektivní monografii prezentující tříletý výzkum kulturní diplomacie Číny ve Střední Asii, jihovýchodní Asii, na Blízkém Východě a v Evropě. Více zde.

Nová kniha T. Dluhošové o poválečné literární scéně na Taiwanu
27.11.2020

Nová kniha T. Dluhošové o poválečné literární scéně na Taiwanu

Táňa Dluhošová vydává v nakladatelství Academia svou novou knihu Bitevné polia povojnovej literatúry na Taiwane (1945-1949).

J. Madaio hostujícím editorem nového čísla Journal of Hindu Studies
27.11.2020

Dr. James Madaio edituje poslední číslo časopisu Journal of Hindu Studies (Oxford University Press). Je také spoluautorem úvodní statě (společně s Dr. Jamesem Bradburym). Číslo věnované "lidovému hinduismu" lze najít zde.

 

Nová kniha J. Ptáčkové o tibetských pastevcích
16.11.2020

Nová kniha J. Ptáčkové o tibetských pastevcích

Sinotibetanistka Jarmila Ptáčková je autorkou nové knihy Exile from the Grasslands: Tibetan Herders and Chinese Development Projects (Seattle: University of Washington Press). Na základě výzkumu pokrývajícího více než jedno desetiletí dokumentuje významné procesy, které se odehrávají do značné míry mimo pozornost vnějšího světa. 2020.

O. Klimeš na Radiu Wave o situaci v Xinjiangu
10.11.2020

Ondřej Klimeš poskytl rozhovor Radiu Wave o situaci v Xinjiangu, k poslechu zde.