cs | en

Vyhledávání

mail-ico.pngtwitter-ico.pngfacebook-ico.png


Archív aktualit

Tamilský román v překladu P. Honse
12.8.2019

Právě vyšel román Napůl žena od významného současného tamilského spisovatele Perumála Murugana v překladu Pavla Honse.

Perumál Murugan: Napůl žena. Přel. Pavel Hons. Praha: Verzone, 2019. 172 s. ISBN 978-80-87971-33-8. Podrobnosti zde.

J. Madaio for the Journal of Hindu Studies
6.8.2019

The latest issue of the Journal of Hindu Studies (Oxford University Press) was guest edited by James Madaio and also features an Introduction by him.  The issue, dedicated to "Liberation and Hindu Studies", can be accessed here.

O. Klimeš k převýchovným táborům v Xinjiangu
31.7.2019

Ondřej Klimeš hovořil o politicky převýchovných táborech v Xinjiangu v rozhovoru pro DVTV. Rozhovor ke zhlédnutí zde.

Článek T. Dluhošové o poválečné tvorbě spisovatele Ye Shitaa
24.7.2019

Táňa Dluhošová publikovala v Modern Chinese Literature and Culture článek nazvaný "How Don Juan Came to Taiwan: Fictional Worlds in Ye Shitao’s Early Postwar Short Stories".

O. Klimeš o česko-čínských vztazích
23.7.2019

Ondřej Klimeš v rozhovoru pro Deník N hovořil o česko-čínských vztazích v kontextu čínské kritiky pražského primátora a zrušení koncertu Pražské filharmonie. Více zde.

K. Schwartz on US policymakers and the Middle East
23.7.2019

Kevin L. Schwartz recently published an article on how US policymakers must strive to implement a consistent and principled approach addressing the repression of autocracies in the Middle East. Read more here.

Vyšlo nové číslo časopisu Nový Orient
18.7.2019

Právě vyšlo další číslo časopisu Nový Orient. Obsah nového čísla najdete zde. Informace k předchozím číslům jakož i cenově zvýhodněnou online nabídku časopisu najdete zde.

O. Klimeš k výročí ujgurských nepokojů
12.7.2019

Ondřej Klimeš publikoval komentář k 10. výročí nepokojů v Sin-ťiangu v létě 2009, článek lze najít  zde.

L. Drechselová obdržela cenu Jacquese Derridy
8.7.2019

Lucie Drechselová ve vědecké soutěži pořádané Francouzským velvyslanectvím získala hlavní Cenu Jacquese Derridy za humanitní a společenské vědy pro mladé vědce. Více zde. Blahopřejeme!

N. Toyosawa vydala novu knihu!
25.6.2019

N. Toyosawa vydala novou knihu!

S radostí oznamujeme vydání knihy naší kolegyně. Nobuko Toyosawa vydala u Harvard University Press svou monografii Imaginative Mapping: Landscape and Japanese Identity in the Tokugawa and Meiji Eras, ve které analyzuje, jak vzdělanci období Tokugawa a Meiji využívali krajinu a její prvky jako symboly Japonska a vytvářeli tak narativ Japonska jako kulturního společenství.

Otevírá se nový doktorský program: Blízkovýchodní studia
14.6.2019

Katedra Blízkého východu (Univerzita Karlova) a Orientální ústav společně organizují doktorský program "Blízkovýchodní studia". Do 7. 9. přijímáme doktorské přihlášky! Více zde.
 

Nová kniha: Kurds in Turkey: Ethnographies of Heterogeneous Experiences
29.5.2019

Nová kniha: Kurds in Turkey: Ethnographies of Heterogeneous Experiences

Lucie Drechselová je editorkou (ve spolupráci s A. Çelikem) nové knihy nakladatelství Rowman & Littlefield, zaměřené na témata jako participace žen, právní a ozbrojené konflikty, para-militarizace státního aparátu, odpor na nejnižších úrovních, a přeshraniční formy odporu. Všechny studie vycházejí z rozsáhlého terénního výzkumu. Více zde.

Nová kniha V. Liščáka o Odorikovi z Pordenone
24.5.2019

Nová kniha V. Liščáka o Odorikovi z Pordenone

Vladimír Liščák vydal knihu o mnichu odorikovi z Pordenone: Bratr Odorik a jeho zpráva o východních krajích světa: Styky Evropy a mongolské Číny ve 13. a 14. století. Praha, Nakladatelství Academia.
 

 

Jan Filipský k současné vlně nepokojů na Šrí Lance
20.5.2019

Dr. J. Filipský se pro Info.cz vyjádřil k současné bezpečnostní situaci a etnickému napětí na Šrí Lance. Viz zde.

Job call: Ethnic Policy in Contemporary China
3.5.2019

The Oriental Institute of the Czech Academy of Sciences is offering two research positions with an emphasis on ethnic policy in contemporary China. Deadline: 14 June, 2019. For more information about the job and application process see here.

Tomáš Petrů komentoval indonéské volby
26.4.2019

Tomáš Petrů komentoval indonéské prezidentské a parlamentní volby na Českém rozhlase Plus a na informačním serveru info.cz.

Kevin L. Schwartz spoke on Iran's involvement in Syria
25.4.2019

Kevin L. Schwartz spoke on Iran's involvement in Syria at the event "Syria 2019: Between Frozen Conflict and Reconstruction" at the Institute of International Relations in Prague on April 9. More information here.

K. Schwartz has published an article in the Middle East Insights
25.4.2019

Kevin L. Schwartz published "Revisiting Revolutionary Slogans in Iran Forty Years Later" on the occasion of the 40th anniversary of the Revolution in Iran for Middle East Insights. More information here.

Nová kniha kolektivu expertů z OÚ o kulturní diplomacii Číny
23.4.2019

Nová kniha kolektivu expertů z OÚ o kulturní diplomacii Číny

Kolektiv expertů OÚ a externích spolupracovníků publikoval knihu Kulturní diplomacie Číny a jeji regionální variace. Více informací o knize naleznete zde.

Video z debaty o současném islámu B. Ostřanského
16.4.2019

Byl zveřejněn záznam debaty Bronislava Ostřanského o jeho knize Současný islám: Tendence a dynamika, která proběhla 28. března 2019 v Knhovně Václava havla. Video zde.