cs | en

Vyhledávání

mail-ico.pngtwitter-ico.pngfacebook-ico.png


Archív aktualit

G. Šabasevičiūtė v rozhovoru na Radiu Wave k výročí arabského jara a situaci v Tunisku a Egyptě
28.1.2021

G. Šabasevičiūtė hovořila na Radiu Wave spolu s politoložkou Terezou Jermanovou k výročí arabského jara o současné situaci v Tunisku a Egyptě. Více zde.

S. Alivernini spolueditorem publikace Economic Complexity in the Ancient Near East. Management of Resources and Taxation
18.1.2021

S. Alivernini spolueditorem publikace Economic Complexity in the Ancient Near East. Management of Resources and Taxation

Sergio Alivernini a Jana Mynářová (FF UK) společně editovali publikaci Economic Complexity in the Ancient Near East. Management of Resources and Taxation (Third – Second millennium BC), která představuje výsledky tříletého projektu financovaného Grantovou agenturou ČR. Devatenáct esejí shromážděných v tomto svazku objasňuje vznik, přenos a interakci ekonomických struktur, stejně jako management zdrojů v čase a prostoru.

Jan Karlach o "konci chudoby" v ČLR
7.1.2021

V Deníku N vyšel velký rozhovor s Janem Karlachem o rétorice Komunistické strany Číny ohledně konce chudoby v ČLR a dopadech souvisejících politik a opatření na každodenní život obyvatel Iské autonomní prefektury Liang-šan. Více zde.

Japanese Studies Researcher Call
4.1.2021

The Oriental Institute of the Czech Academy of Sciences is seeking qualified candidates for a researcher position in the field of Japanese Studies, starting in July 2021 (negotiable). Applications must be received by January 31, 2021, to ensure maximum consideration. Further details here.

O. Klimeš spoluautorem článku v Society and Space
16.12.2020

Profesorka Newcastle University Jo Smith Finley a Ondřej Klimeš publikovali společný článek pro zvláštní vydání časopisu Society and Space na téma Surveillance and Repression of Muslim Minorities: Xinjiang and Beyond.

Kolektivní monografie o kulturní diplomacii ČLR
7.12.2020

Kolektivní monografie o kulturní diplomacii ČLR

Pracovníci Orientálního ústavu spolu s externími kolegy publikovali kolektivní monografii prezentující tříletý výzkum kulturní diplomacie Číny ve Střední Asii, jihovýchodní Asii, na Blízkém Východě a v Evropě. Více zde.

Nová kniha T. Dluhošové o poválečné literární scéně na Taiwanu
27.11.2020

Nová kniha T. Dluhošové o poválečné literární scéně na Taiwanu

Táňa Dluhošová vydává v nakladatelství Academia svou novou knihu Bitevné polia povojnovej literatúry na Taiwane (1945-1949).

J. Madaio hostujícím editorem nového čísla Journal of Hindu Studies
27.11.2020

Dr. James Madaio edituje poslední číslo časopisu Journal of Hindu Studies (Oxford University Press). Je také spoluautorem úvodní statě (společně s Dr. Jamesem Bradburym). Číslo věnované "lidovému hinduismu" lze najít zde.

 

Nová kniha J. Ptáčkové o tibetských pastevcích
16.11.2020

Nová kniha J. Ptáčkové o tibetských pastevcích

Sinotibetanistka Jarmila Ptáčková je autorkou nové knihy Exile from the Grasslands: Tibetan Herders and Chinese Development Projects (Seattle: University of Washington Press). Na základě výzkumu pokrývajícího více než jedno desetiletí dokumentuje významné procesy, které se odehrávají do značné míry mimo pozornost vnějšího světa. 2020.

O. Klimeš na Radiu Wave o situaci v Xinjiangu
10.11.2020

Ondřej Klimeš poskytl rozhovor Radiu Wave o situaci v Xinjiangu, k poslechu zde.

P. Hons o epidemii koronaviru v Indii
3.11.2020

Jak se jedna z nejlidnatějších zemí světa vypořádává s Covidem 19? Jaké jsou dopady plynoucí z lockdownu? A jsou patrné nějaké rozdíly mezi městy a venkovem? Přečtěte si rozhovor s indologem Pavlem Honsem zde.

Recenze knihy B. Ostřanského v "Terrorism and Political Violence"
14.10.2020

Časopis "Terrorism and Political Violence" (Routledge) publikoval recenzi na knihu Bronislava Ostřanského "The Jihadist Preachers of the End Times".

J. Ptáčková o poznávání Tibetu a asijské kultury
10.10.2020

Přečtěte si článek o snahách tibetanistky a sinoložky Jarmily Ptáčkové zpřístupnit veřejnosti nejrůznější aspekty tibetanistiky či asijské kultury obecně. Více zde.

B.Ostřanský na ArabFestu v Plzni
8.10.2020

Zveme vás na veřejnou přednášku Bronislava Ostřanského „Až slunce bude svinuto, až hvězdy pohasnou“, která se uskuteční v rámci ArabFestu v Plzni dne 19.10.2020. Vzhledem ke stávajícím okolnostem bude komorní (ovšem zároveň bude vysílána živě na FB profilu pořadatele), pro registraci a k bližším informacím zde.

 

J. Madaio's article in the "Contemplative Studies and Hinduism" (Routledge)
8.10.2020

Dr. James Madaio's article "The Instability of Non-Dual Knowing: Post-gnosis sādhana in Vidyāraṇya’s Advaita Vedānta" has been published in the volume Contemplative Studies and Hinduism (Routledge) edited by Purushottama Bilimoria and Rita Sherma. Available here.

Pluralism and Plurality in Classical and Contemporary India
1.10.2020

Ve dnech 18-19. září 2020 zorganizoval James Madaio virtuální mezinárodní konferenci Pluralism and Plurality in Classical and Contemporary India, které se zúčastnila řada významných zahraničních odborníků mimo jiné z téchto univerzit: University of Oxford, University of Hawaii, University of Virginia, University of Cambridge, University of California, University of Manchester.

Islámská čítanka: studijní antologie arabského islámského písemnictví
22.9.2020

Islámská čítanka. Studijní antologie arabského islámského písemnictví

Islámská čítanka: studijní antologie arabského islámského písemnictví je didaktickou příručkou, která na souboru reprezentativních a paralelně dvoujazyčných příkladů (zrcadlově česky a arabsky) představuje klíčové žánry i tematické segmenty této náboženské literatury. Více zde.

L. Drechselová na workshopu "Memory as a dialogue?"
21.9.2020

Lucie Drechselová vystoupila 11. září 2020 na mezinárodním on-line workshopu "Memory as a dialogue?" s příspěvkem "Memories of the Mobilized Youth: a Gendered Perspective", který mapuje problematiku v Turecku. Program workshopu zde.

Mluvte čínsky hezky - seminář
18.9.2020

Hana Třísková uspořádala 10. září 2020 seminář „Nové didaktické metody pro výuku hovorové čínštiny“. Představila svoji prozodickou transkripci CHIPROT a tzv. "minimoduly". Též avizovala svoji chystanou publikaci Mluvte čínsky hezky: prozodie hovorové čínštiny (Academia, 2021, v tisku). Účastníky byli zejména pedagogové vyučující čínštinu, přišli i studenti sinologických oborů.

O. Klimeš publikoval v periodiku Klub Jagielloński
11.9.2020

Ondřej Klimeš publikoval článek o politice v Xinjiangu v polském periodiku Klub Jagielloński. Anglická verze.