cs | en

Vyhledávání

mail-ico.pngtwitter-ico.pngfacebook-ico.png


Archív aktualit

Job call: Ethnic Policy in Contemporary China
21.3.2019

The Oriental Institute of the Czech Academy of Sciences is offering two research positions with an emphasis on ethnic policy in contemporary China. Deadline: 14 June, 2019. For more information about the job and application process see here.

Rozhovor s účastnicí konference "Feminist Re-Interpretations of Islam" na Rádiu Wave
19.3.2019

Íránská antropoložka Nafiseh Sharafi, která vystoupila na listopadové konferenci, hovořila o svém výzkumu na Rádiu Wave.

Přednáška O. Klimeše na Evangelické teologické fakultě
7.3.2019

Ondřej Klimeš pronesl 26. 2. 2019 na Evangelické teologické fakultě UK přednášku na téma 'Totalita v digitální éře - Čínská politika v Sin-ťiangu (Ujgursku) za Si Ťin-pchinga 2012-2019'. Záznam přednášky zde.

O. Klimeš ke kauze Huawei
28.2.2019

Ondřej Klimeš analyzoval situaci kolem firmy Huawei pro Deník N. Více zde.

International workshop "State-Citizenship Relations in Greater Central Asia" - call for papers
28.2.2019

The OI opens a call for papers for the international workshop "State-Citizenship Relations in Greater Central Asia" held in Prague on October 18-19, 2019. The deadline for abstract submissions is March 15, 2019. Details here.

Nový projekt v rámci European Research Area
19.2.2019

Gabriela Özel Volfová je členkou výzkumného týmu financovaného z ERA-NET Cofund, který pracuje na projektu Violence against women migrants and refugees: Analyzing causes and effective policy response pod vedením prof. Jane Freedman (Université Paris 8, CRESPPA-GTM, France). - Blahopřejeme!

K. Schwartz on the Middle East security summit in Warsaw
18.2.2019

Kevin Schwartz has published an article in The New Arab on the current Middle East security summit in Warsaw and what it likely says about how the region's problems are being (mis)understood. Details here.

The Ottoman History Podcast has just published an interview with S. Taglia, on drug use in the late Ottoman Empire
18.2.2019

The podcast is an overview of the ongoing research that Stefano Taglia is currently undertaking. This project intends to analyse the relationship between the State and drug addicts in the late Ottoman Empire.

Vyšlo revidované vydání překladu Eposu o Gilgamešovi Jiřího Proseckého a Marka Rychtaříka
5.2.2019

2. revidované a doplněné vydání Eposu o Gilgamešovi vydalo Nakladatelství Lidové noviny.

Epos o Gilgamešovi. Z akkadských, sumerských a chetitských originálů přeložili a úvodními studiemi opatřili Jiří Prosecký a Marek Rychtařík. Praha, Nakladatelství Lidové noviny 2018, 448 s. ISBN 978-80-7422-599-4

OÚ podepsalo MoU s Oxford Centre for Hindu Studies
5.2.2019

Orientální ústav podepsal Memorandum o porozumění s Oxford Centre for Hindu Studies (OCHS), uznávaným nezávislým centrem při Oxfordské univerzitě. Memorandum povede k prohloubení vzájemné spolupráce, včetně práce na společném projektu "Vedānta in Practice", pod vedením Dr. Jamesa Madaia (OÚ) a Dr. Remberta Lutjeharmse (OCHS).

New Project – Balancing the Interests: Correlations of Ethnic and Foreign Policy in Contemporary China
30.1.2019

O. Klimeš získal prémii Lumina quaeruntur AV ČR (foto J. Landergott)

Sinolog O. Klimeš se stal nositelem prestižní prémie Lumina quaeruntur Akademie věd ČR, která v následujících letech podpoří jeho týmový projekt. Blahopřejeme! Více zde. (foto J. Landergott)

O. Klimeš s bývalým vězněm v Sin-ťiangu v pořadu Události, komentáře
30.1.2019

Sinolog a ujgurista Ondřej Klimeš a Omir Bekali hosty pořadu Události, komentáře o represích Ujgurů, Kazachů a dalších národností, záznam zde. Rozhovor s O. Bekalim vyšel rovněž v Deníku N.

Článek O. Beránka o ničení islámské architektury
28.1.2019

Ondřej Beránek v posledním čísle časopisu Dějiny a současnost vydal článek "Blízký východ a ničení historického dědictví". Více zde.

Reportáž o konferenci Manipulating the Media: News and "Fake News"
25.1.2019

Reportáž o konferenci Manipulating the Media: News and "Fake News" in China since Early Modern Times, kterou Orientální ústav uspořádal ve spolupráci s Tchajwanskou národní knihovnou v Taipei ve dnech 7. a 8. června 2018 je k vidění na YouTube.

B. Ostřanský k případu Balda pro Deník N
22.1.2019

O normalizující se nenávisti i míjení se s realitou kolem islámu na pozadí případu Balda píše Bronislav Ostřanský ve svém komentáři pro Deník N, více zde.

 

O. Beránek zveřejnil článek o Saúdské Arábii a její politice v Deníku N
16.1.2019

Ondřej Beránek publikoval v Deníku N (tištěná verze 16.1.) článek o Saúdské Arábii a jejích snahách ovlivňovat dění doma i v zahraničí. Článek je dostupný zde.

O. Klimeš ke kauze Huawei
16.1.2019

Ondřej Klimeš komentoval kauzu Huawei a čínský vliv v ČR v pořadu Reportéři ČT. Více zde.

OI welcomes a new researcher, Dr. Lucie Drechselová
3.1.2019

The OI welcomes a new researcher, Dr. Lucie Drechselová (recent graduate of Charles University and EHESS) who specializes on political history of Turkey, municipalism, local government and democracy and the Kurdish question.

Bibliografie přední české íránistky Věry Kubíčkové-Stivínové
19.12.2018

U příležitosti nedožitých 100. narozenin přední české íránistky a překladatelky z perštiny PhDr. Věry Kubíčkové-Stivínové CSc. přinášíme její kompletní bibliografii vytvořenou PhDr. Radkem Hasalíkem. Nahlédněte zde.

J. Madaio has become a regional editor in a Bloomsbury project
18.12.2018

James Madaio is now  the regional editor for Indic traditions in a newly launched Bloomsbury Press series, Bloomsbury Introductions to World Philosophies, providing primers on key philosophical traditions, thinkers, and concepts across cultures, including East and South Asia. More here.