cs | en

Vyhledávání

mail-ico.pngtwitter-ico.pngfacebook-ico.png


Archív aktualit

OI is offering a research position in Central Asian studies
25.2.2020

The Oriental Institute of the Czech Academy of Sciences is offering a position for researchers in the field of modern and contemporary history of Central Asia. For more information about the application process please see here.

T. Dluhošová becomes the Chair of Taiwan Studies at Leiden University
20.2.2020

For the period of February–June 2020, the OI's researcher Táňa Dluhošová was awarded with "Professorial Fellowship for the Chair of Taiwan Studies at Leiden University". Congratulations!

Prof. Rudolf Veselý (1931–2020)
13.2.2020

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 8. února zemřel prof. Rudolf Veselý, přední český arabista a světově uznávaný odborník na arabskou paleografii. Více zde.
 

Orientální ústav srdečně zve na přednášku o japonské archeologii
11.2.2020

11.března v 17:00 se v budově AV ČR na Národní uskuteční přednáška prof. Simona Kanera (Sainsbury Inst. a University of East Anglia) s názvem "Early Japanese Buddhist archaeology and its continental connections". Přednáška je pořádána společně s Japan Foundation Budapest. Více zde.

K. Schwartz publikoval v International Journal of Middle East Studies
6.2.2020

Kevin Schwartz publikoval v prestižním International Journal of Middle East Studies článek o vzniku a oběhu biografických antologií perských básníků v Íránu a jižní Asii v 18. a 19. století. Více zde.

Jan Zouplna vydal článek v impaktovaném časopise British Journal of Middle Eastern Studies
31.1.2020

Studie se zabývá diplomatickými dějinami přerodu francouzsko-izraelských vztahů na přelomu 50. a 60. let 20. století. Koriguje stávající interpretace, které spojují „ochlazení“ bilaterálních vztahů s návratem Ch. de Gaullea k moci či koncem války v Alžírsku, přičemž poukazuje na dlouhodobější politický a hospodářský kontext. Je založena na rozsáhlém výzkumu materiálů z francouzských, izraelských a britských archivů.Více zde.

 

Nový článek T. Dluhošové v impaktovaném Journal of Asian Studies (Cambridge Core)
29.1.2020

S pomocí nových metod (Digital Humanities) zkoumá Táňa Dluhošová ve svém novém článku "Decoding Publication Records: Ruptures and Continuities in 1940s Taiwanese Literary History" ústřední témata tchajwanské literární historie a nalézáním jejích strukturních principů odhaluje nové pohledy na mapování a interpretaci dynamiky literárních systémů a jejich interakci s laickou veřejností.

OÚ vítá nového kolegu
29.1.2020

OÚ vítá nového kolegu do oddělení východní Asie. Jan Karlach se věnuje národnostní politice v ČLR, kvalitativní teorii a metodologi a etniku I (Nuosu) z Liangshanu.

S. Alivernini vydal knihu o klínopisných tabulkách
22.1.2020

S. Alivernini vydal knihu o klínopisných tabulkách

Sergio Alivernini (spolu s Angelou Greco a Benjaminem Fosterem) vydali knihu o více než 200 dosud nepublikovaných klínopisných tabulkách ze sbírek Britského muzea a Orientálního ústavu University of Chicago pojednávajících o správě Jižní Mezopotámie ve 3. tisíciletí př. Kr.. Vydalo nakladatelství DICAM, Messina (Nisaba 31).

OÚ vítá novou kolegyni
22.1.2020

Dr. Giulia Cabras (Ph.D. z Istitut national des langues et civilisations orientales) přichází jako nová posila do týmu oddělení východní Asie. Zabývá se jazykovou politikou ČLR. Více zde.

G. O. Volfová spolueditorkou nového čísla časopisu Gender a výzkum
17.1.2020

Gabriela Özel Volfová a Maria Holt (University of Westminster) společně editovaly nové číslo Gender and Research (Gender a výzkum), které se věnuje feministickým reinterpretacím islámu. Více zde.

 

 

K. Schwartz o atentátu na Q. Soleimaniho
9.1.2020

Kevin Schwartz okomentoval následky atentátu na íránského vojenského velitele Sulejmání pro americkou zahraniční politiku na Blízkém východě. Více zde.

O. Klimeš na ČT24 o Ujgurech v Sin-ťiangu
6.12.2019

Ondřej Klimeš hovořil v programu 168 hodin na ČT24 o situaci Ujgurů v Sin-ťiangu. Dostupné zde.

O. Klimeš v Událostech a komentářích o Hongkongu a Sin-ťiangu
3.12.2019

Ondřej Klimeš byl hostem pořadu Události a komentáře na ČT24, kde hovořil na téma „Povstání v Hong Kongu a uniklé dokumenty o koncentračních táborech v Sin-ťiangu.“ (Události, komentáře ČT24, 25. listopadu 2019). Dostupné  zde.

B. Ostřanský na iRozhlas.cz
19.11.2019

Bronislav Ostřanský hovoří o Islámském státu na serveru iRozlas.cz. Více zde.

Vyšel Nový Orient
19.11.2019

Vyšel Nový Orient

Vyšlo další číslo Nového Orientu. Více zde.

O. Klimeš o ujgurské diaspoře v Turecku
5.11.2019

Ondřej Klimeš publikoval článek China’s Tactics for Targeting the Uyghur Diaspora in Turkey na serveru Jamestown Foundation.

O. Klimeš o kulturní diplomacii ČLR na vlnách Českého rozhlasu
1.11.2019

Ondřej Klimeš vystoupil v pořadu Reflexe stanice Vltava a spolu s Olgou Lomovou (Katedra sinologie FF UK) hovořili na téma kulturní diplomacie ČLR. Pořad si lze vyslechnout zde.

Cena předsedkyně Akademie věd ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu
22.10.2019

B. Ostřanský oceněn za propagaci a popularizaci vědy

Dr. Bronislav Ostřanský převzal Cenu předsedkyně Akademie věd ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2019. Více informací zde.

Beyond Text: Anthopological Approaches to Literature in Europe and the Middle East
10.10.2019

Beyond Text: Anthopological Approaches to Literature in Europe and the Middle East

Orientální ústav srdečně zve na mezinárodní workshop "Beyond Text: Anthopological Approaches to Literature in Europe and the Middle East", který se koná 18.-19. října 2019 v Akademickém centru Husova (Husova 4a, Praha 1) v rámci programu Strategie AV21. Program zde.